Uyurken de Öğreniyoruz

Uyurken de Öğreniyoruz

Beynimiz hayat boyunca bilgi depolar, sürekli olarak bilgileri günceller, siler, ekler vb. işlemleri gerçekleştirir. Beyin, vücudumuzun gelişim ve yeniliklere açık en önemli uzvudur. Beynimizin de diğer organlar gibi gelişiminin devam etmesi için antrenman yapmaya ihtiyacı vardır. Kol kaslarımızı geliştirmek için ağırlık kaldırmak gibi antrenmanlar değil. Beyinin antrenmanını düşünerek, öğrenerek, hareket ederek, duyularımızı çalıştırarak ve konuşarak sağlarız. Beynimiz âdeta bir öğrenme makinesi gibidir. İnsan bilinci açıkken daha iyi öğrenileceği söyleniyordu fakat son yıllarda bu durum değişti. Birçok araştırmacı uykuda daha iyi öğrenileceğini söylüyor. Philip Holt bunlardan birisi.

Uykuya geçtiğimizde bilgiler kısa dönemli hafızadan (bilinç) uzun dönemli hafızaya (bilinçaltı) geçiyor. Bilinçaltına yerleşen bilgiler hiçbir zaman unutulmaz.

Beynimizi genelde öğrenmek için kullanırız/çalıştırırız. Kullanım alanlarımızdan bir tanesi de ders çalışmaktır. Hayatımız sisteminde SBS, YGS, LYS, KPSS gibi uzayıp giden sınavlar yer almaktadır. Sınavları kazanmak için çalışarak öğrenme yani beynimizi kullanarak öğrenmek gerekir değil mi? Şimdi sizlere alanında uzmanlaşmış ünlü araştırmacılarca onaylanmış bazı taktikler ve en iyi öğrenme yollarından bahsedeceğim.

– Bir şeyi öğrenmek için üç defa tekrarlamak gerekiyor.
– Bilgiyi beyne yükledikten sonra rahatlatıcı bir uykuya dalmakta en iyisi olacaktır.
– Aradan belli bir süre geçsin, misal sabah kalk, aynı konuya tekrar çalış.
– Konuyu belirli zaman aralıklarında, zaman aralıkları çizelgemiz ilerledikçe süresi fazlalaşmalı, tekrar ettikten sonra konuyu unutmamızın imkânı yoktur.

Beynimizi kol kaslarımız gibi düşünebiliriz. Sürekli geliştirmeliyiz. Okullar arası yapılan bilgi yarışmasında A okulu galip, B okulu mağlup olmuştur. B okulu öğrencilerinin A okulu öğrencilerinden tek bir farkı vardır. O da çalışmamalarıdır, beyinlerini geliştirmemeleridir, öğrenmemeleridir.

Bu durumu bir örnekle tekrarlamak gerekirse (Bu da bir beyin geliştirme yöntemidir, bilgiyi unutmama yöntemidir):

Kediler üzerinde bir araştırma yapılmış. Araştırma sürecinde kedileri iki gruba ayırmışlardır. Her iki gruptaki kedilere de aynı şeyler öğretilmiştir. A grubu kedilerine öğrendiklerinden sonra uyumalarına izin verilmiştir. B grubu kedilerine ise öğrenmeleri sonucu uyumalarına izin verilmemiştir ve A grubu kedilerine göre daha çok çalışmışlardır. Sonuç; A grubu kedileri (öğrendiklerinden sonra uyuyan kediler) öğretilenleri daha hızlı öğrenmiştir.

Stres. Bana göre stres, stresi artıran değişkenlerdir. Bunlar; insanlar arasındaki iletişimsizlik, fazla iş, görev değişiklikleri, hızlı değişim gibi. Stres altında hiçbir şey öğrenilmez. Çünkü insan stres altındayken, vücudumuz bir kimyasal madde salgılıyor ve bahsedilen madde öğrenmemizi ve hatırlamamızı engelliyor.

Hafıza şampiyonları öğrenirken derin bir transa giriyor. Yani bilgiyi direkt olarak bilinçaltına gönderiyor ve o bilginin unutulmasını imkânsızlaştırıyor. Can alıcı nokta burası. Üç defa derinden nefes alıp, rahatlayın. Sonrasında bilgiye odaklanın. İşte bu olaya trans yani bilgiyi direkt bilinç atına gönderme diyoruz.

Kesinlikle kaçınılması gereken bir davranıştan bahsetmek isterim. Uzun uzun, saatlerce çalışmak verimsiz olmakla beraber beyninizin hafıza durumunu zedelemektedir. Bana göre kesintisiz saatlerce çalışmak yerine 20 dakika oturup adam akıllı çalışmak ve aralarda 5′er dakika mola vererek beyni rahatlatıp adından tekrar bilgiye/derse odaklanmak en iyisidir.

Bilgiyi akılda kalıcı hale getirmek için ufak bir ipucu daha. Bilgiyi öğrenirken, akılda kalıcılığını sağlamak gerekli. Bunu; bilgiye duygularımızı katarak, zihnimizde resimleyerek, ilginç ve komik şekilde bilgiyi abartarak yapabiliriz.

Son olarak uyurken öğrenmeye günümüzden bir örnek vermek isterim. Belki izlemişsinizdir, en iyi film oscarını alan Avatar filmi. Avatar filminde alanında eğitim almış bazı insanlar bir makinenin içersinde uyuyorlar. Uyuduktan sonra insanın bilinci direkt diğer bir beden olan avatar bedenlerine geçiyor. Bir nevi beyinden beyine bilgi aktarımı. Ama asıl beyin ve bilgi, insan vücuduna ait. Yani insan uyurken diğer bedeni avatarını yönetiyor. Ve bunların hepsini uyurken yapıyor.

(Alıntıdır.)

Hakkında Ömer Arslan

Türkçe Öğretmeni ve ayrıca kişisel gelişim aşığı. Amatör olarak fotoğraf çekmekten hoşlanır. - www.omerarslan.net

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
Ö. Arslan