Çarşamba , 20 Mart 2019

Uyku Yöntemleri

Uyku Yöntemleri - Kişisel Gelişim

Günümüzün yoğun hayatı herkesin uyku sorunu yaşamasına sebep olabilir. Bu sorun uyku yöntemleri sayesinde çözüm bulabilir.

İyi bir uykuya günlük fiziksel aktivitelerimizi düzenleyerek sahip olabiliriz.

Kötü ve yıpranmış duyguların ilacı elbette iyi bir uyku çekmekte yatıyor.

İşten çıkarma, ilişki sorunları gibi beklenmedik zorlukların uyku üzerinde nasıl bir baskı oluşturduğunu düşünün. Bu sebeple kaliteli uyku uyumanın ne kadar zor olduğu şaşırtıcı değil.

Uykuya etki eden faktörler kontrol edilmeyebilir ancak daha iyi uyku alışkanlıkları geliştirilebilir. Bize iyi gelecek uyku yöntemleri şöyle sıralanıyor.

1. Yöntem: Uykunuzu Düzenleyin
Her gün aynı saatte uyuyun ve uyanın. Hatta hafta sonları ve tatillerde bile… Tutarlı olmak uyku – uyanıklık döngüsünü güçlendiren ve geceleri daha iyi bir uykuyu teşvik eden bir durumdur. Eğer 15 dakika içinde uyuyamıyorsanız kalkıp rahatlatıcı aktiviteler yapın. Yorgun olduğunuzu hissettiğinizde yatağa geri dönün. Uykuya dalma konusunda tereddütleriniz varsa uyuklamak bile zor olacaktır.

2. Yöntem: Yediklerinize ve İçtiklerinize Dikkat Edin
Aç ya da tıka basa dolu bir mide ile yata girmeyin. Rahatsız hissetmeniz sizin uyanık tutabilir. Ayrıca yatmadan önce içtiğiniz suyun miktarı gece yarısında size tuvalet turları attırabilir.

Nikotin, kafein ve alkole de çok dikkat edilmeli. Uyarıcı olan nikotin ve kafeinin etkilerinin geçmesi saatler alabilir ve kaliteli uyku üzerinde olumsuz etkileri vardır. Alkol ise ilk başlarda uykulu hissettirmesine rağmen ilerleyen saatlerde uykuyu bölen bir etkiye sahip.

3. Yöntem: Yatmadan Önce Ritüel Oluşturun
Uyuyacağınız zaman her gece aynı şeyleri yapın ki vücudunuz uyuma saatinin geldiğini anlasın. Bu, ılık bir duşu, kitap okumayı ya da rahatlatıcı bir müzik dinlemeyi içerebilir. Rahatlatıcı faaliyetler uyanıklıktan uykuya geçişi kolaylaştırır ve kaliteli bir uykuyu teşvik eder.

Uyku ritüeli oluştururken televizyon veya diğer elektronik eşyaların kullanımına dikkat edin. bazı araştırmalar yatmadan önce ekrana bakmanın ya da diğer medya araçlarını kullanmanın olumsuz etkilerinden söz etmektedir.

4. Yöntem: Rahat Bir Ortam
Odanızı iyi bir uyku yaşamak için ideal hale getirin. Bu, çoğu zaman serin, karanlık ve sessiz bir ortam demektir. Uygun bir uyku ortamı oluşturmak için odada koyu tonları seçiniz.

Yatağınız ve yastığınız da iyi bir uyku dönemi geçirmenizde etkilidir. İyi bir yatak kişiden kişiye değişeceği için size en uygun olanını yine siz seçebilirsiniz.

5. Yöntem: Gündüz Uykusuna Sınır Koyun
Uykusuzluğa veya kötü geçirilen uykuya karşı mücadele ediyoruz. Özellikle uzun geçirilen gündüz uykularının gece uykusu üzerinde etkileri büyüktür. Eğer gündüzleri de uyumayı seçerseniz bunu öğle arasında 10 veya 30 dakika olmak üzere sınırlandırın.

Geceleri çalışan biri olmanız durumunda ise bu kurallar üzerinde istisna yapılabilir elbette. Vücudunuz için gündüz uykusunun yeterli gelmesi adına odanızın pencerelerini içeri güneş ışığı giremeyecek şekilde kapatmalısınız. Aksi takdirde gündüz uykusu sizin için yeterli gelmeyecektir.

5. Yöntem: Günlük Rutin Fiziksel Hareketler Yapın
Düzenli yapılan fiziksel aktiviteler hızlı bir şekilde uykuya dalmayı kolaylaştırırken iyi bir uykuyu da teşvik eder. Egzersiz için zamanlama da çok önemlidir. Eğer yatacağınız saate yakın bir zamanda egzersiz yaparsanız vücudunuz enerjik olacaktır ve uyumanız zorlaşacaktır. Bu sizin için bir sorun olabilir. Günün erken saatlerinde egzersiz yapın.

7. Yöntem: Stresinizi Yönetin
Yatağa yattığınız zaman içine düşeceğiniz yoğun düşünceler uykunuzu olumsuz etkileyebilir. Elbette düşüncelere engel olmak zordur. Öyleyse zihninizi organize ederek basit düşüncelerle başlayın. Ayrıca kendinize söz verin birine ihtiyacınız olduğunda bir mola vermek için. Yakın bir arkadaşınızla eğlenceli şeyler paylaşın. Yatmadan önce aklınızda ne kadar kötü şey varsa bir kenara koyup yarına erteleyin.

Doktorunuza başvuracağınız zamanı bilin?
Herkesin uyku sorunu yaşadığı günler vardır. Uykusuz geçen geceler sıksa ve uyku yöntemleri de fayda sağlamıyorsa doktorunuza başvurmalısınız. Bu sorunun altında yatan sorunun tespit edilmesi size rahat geceler geçirmenizi sağlayacaktır.

(Çeviridir.)

Hakkında Ömer Arslan

Türkçe Öğretmeni ve ayrıca kişisel gelişim aşığı. Amatör olarak fotoğraf çekmekten hoşlanır. - www.omerarslan.net

2 yorum

  1. çok mantıklı çözümler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
Ö. Arslan