Stres Beyni Köreltiyor!

Stres Beyni Köreltiyor!

Stres günlük hayatımızın bir parçası. Gerginlik, korku, sinirlilik, endişe ve üzüntülerle kendini gösteren rahatsızlık, en hafif şekliyle trafiğe çıkıldığında başlıyor. Peki, uzun süren stresin vücuda verdiği yıkıcı etkinin yanı sıra beyni de doğrudan etkiyerek hücre hasarına neden olduğunu biliyor musunuz?..

Ondokuzmayıs Üniversitesi Nöroşirurji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cengiz Çokluk, stresin beynimize etkilerini ve korunma yollarını anlattı: ””Beyin hücreleri, beynin kendi içindeki hücrelerden üretilen uyarıcı maddelerin aşırı salınmasından zarar görebilecekleri gibi, vücudun diğer bölgelerinden salgılanan hormonlar ve bunların etkileri yüzünden de hasara uğrayabilirler. Bu yüzden uzun dönem stresli bir hayat, vücuda verdiği yıkıcı etkinin yanı sıra, beyni de doğrudan etkileyerek hücre hasarına yol açar.”

Düşünceleri Değiştirir

Stres sadece beynin bir bölgesini değil, tümünü ilgilendiriyor. Stres içindeki kişinin davranışları, konuşmaları, hareketleri ve hatta düşünce kalıpları bile değişebiliyor. ””Hatta bazı insanlar saldırgan bir tutum ve tavır içine girebilirler” diyen Doç. Dr. Çokluk şöyle konuşuyor: ””Stresin insanlar üzerindeki etkileri oldukça farklıdır. İnsan ilişkilerine zarar verir ve başarıyı olumsuz yönde etkiler. Beynin düşünce ve problem çözme yeteneğini zayıflatır. Kişinin özgüveninde kayıplara neden olur. Uyku düzeni, yeme, içme alışkanlıkları, kendine güven ve günlük bakımını etkiler.””

İŞTE Tavsiyeler
Doç. Dr. Cengiz Çokluk, stresin beynimiz üzerinde oluşturduğu olumsuz etkiyi hafifletmek için şu tavsiyelerde bulunuyor: ” Negatif kişilik özelliklerinden kurtulmalı ve olumlu düşünmeye gayret etmelisiniz. Spor ya da düzenli egzersiz yaparak, sağlıklı beslenerek, huzurlu ortamlarda bulunmaya özen göstererek ve dostlarla daha fazla vakit geçirerek de stresten uzak kalabilirsiniz.”

Kaynak: Bugün

Hakkında Ömer Arslan

Türkçe Öğretmeni ve ayrıca kişisel gelişim aşığı. Amatör olarak fotoğraf çekmekten hoşlanır. - www.omerarslan.net

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
Ö. Arslan