Olumlu Düşünebilmek Çaba İster

Sorunlarınızla başa çıkmaktan fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak yorgun düşüp hiçbir şeyin düzelmediğinden ve her gün işlerin biraz daha kötüye gittiğinden mi yakınıyorsunuz? Kolayı var, ilk yapmanız gereken şey; olumlu düşünmek. Ama olumlu düşünebilmek öyle kendiliğinden olabilecek bir şey değil. Günümüz dünyasının koşullarında binlerce farklı uyaran tarafından etrafımız sarılmışken olumlu düşünebilmek için doğru şekilde hareket etmek gerekiyor çünkü olumlu düşünebilmek için uygunabilecek bir formül yok. İnsan ancak belirli şartların oluşması sonucunda olumlu düşünebilmeyi başarabilir. Gelin; kişisel yaşamınızda gerçekleştireceğiniz birkaç sağlam hamle ile hayata daha olumlu yaklaşmanızı nasıl kolaylaştıracağınıza bir göz atalım.

Kendinize zaman ayırın. Hayatımızın çoğunu kuru kalabalık içerisinde oradan oraya sürüklenerek geçiririz. Kendinize zaman ayırarak, kişisel süreçlerinizi daha yakından tanıyıp, pozitif düşünmek için ihtiyacınız olan adımları daha iyi planlayabilirsiniz. Kişinin kendisine zaman ayırması, kendisini yüceltmesi demektir. Pozitif düşünebilmek için kendinizi yüceltmekten ve kendinize zaman ayırmaktan kaçınmayın.

Çatışmalardan uzak durun. Çatışma, hayatımızın bir parçası olarak her an her şekilde karşımıza çıkabilir. Çatışmanın kaçınılmaz olması, ondan uzak durulamayacağı anlamına gelmez. Tek yapmanız gereken şey; çatışmayı olumlu bir eksen etrafında çözmek için çaba sarf etmek olmalı. Konu ne olursa olsun çatışmanın merkezine sürekli olumlu düşünceler yerleştirmek için çaba gösterin.

“Neden” sorusuna cevap verin. Her ne şekilde hareket ederseniz edin, ne yaparsanız yapın ya da ne düşünürseniz düşünün, her zaman “neden” sorusuna cevap verebilmelisiniz. İnsan, çoğu zaman davranışlarının sonuçları ortaya çıktıktan sonra gerekli analizleri yapar. Oysa bir takım şeyleri gerçekleştirmeden önce “neden” sorusuna verilecek cevaplar, pozitif düşünebilmek ve hayata daha pozitif yaklaşabilmek için gerekli ön zemini hazırlayacaktır.

Korkularınızla yüzleşin. Olumsuz düşüncelerin arkasında genellikle içimizde fark edilmeden ortaya çıkan ve gelişip büyüyerek hayatımızı kontrol altına alan korkularımız vardır. Pozitif düşünebilmek için korkularınızla yüzleşmeniz gerekir. Onlara karşı farkındalığınız arttıkça onlarla daha rahat başa çıkabilirsiniz, aksi takdirde korkular olumsuz düşünceleri yaratır ve onları güçlendirir.

Başkalarını çok fazla önemsemeyin. Genellikle pozitif düşünmenin en büyük engellerinden birisi etrafımızdaki insanların bizim hakkımızda ne düşündüklerini çok fazla sorun yapmaktır. Diğer insanların bizim ne düşündüğümüz ve ne yaptığımızla yakında ilgilendikleri fikri olumsuz düşüncelerin çok çabuk ortaya çıkmasına yol açabilir. Kendimize olan güvenimizi arttırmak ve etrafımızdaki insanların üzerimizde yarattığı baskıdan kurtulmak için atılan her adım pozitif düşünmek için bize yardımcı olacaktır.

Sağlıklı beslenin ve spor yapın. Sağlıklı beslenmek ve spor yapmak insanın fiziksel açıdan kendisiyle ilgilenmesi ve zihinsel süreçlerini kendi kontrolü altında daha olumlu bir seviyeye ulaştırması için önemlidir. Kendinizi fiziksel olarak rahat ve iyi hissederseniz düşüncelerinizin de pozitif olması ve daha olumlu bir bakış açısına sahip olmanız kolaylaşır.

Geçmişi geçmişte bırakın. Kötü anılar, olumsuz duyguların ortaya çıkmasına yardımcı olma özelliğine sahiptir. Geçmişte yaşadığımız kötü şeyleri hatırladıkça, hissettiğimiz olumsuz duyguları da hatırlar ve zihinsel olarak o günlere geri döneriz. Önemli olan böyle bir durumda kötü şeyleri unutmak değil, onların hafızalarımızda edindiği mevcut önemi azaltmaktır. Geçmişi geçmişte bırakıp yüzümüzü geleceğe dönmek pozitif düşünmek için önemli bir başlangıçtır.

Hayata karşı esnek olun. Esneklik, hayat karşısında daha rahat hareket etmemizi sağlar; sert ve kesin tavırlar içerisine girmek, zorlanmamıza ve kırılıp yok olmamıza yol açar. Esneklik, pozitif düşünebilmek için çok önemli bir ön koşuldur çünkü farklı alanlara hareket edebilme yeteneğimizin olması alternatif açılardan bakabilmemizi ve farklı şekillerde düşünüp daha kolay bir şekilde pozitif düşüncelere odaklanabilmemizi sağlar.

***

Canım yanıyor
“Bir insan ancak benim kadar karamsar olur. Her şeyin ama her şeyin olumsuz tarafını görmek artık canımı yakmaya başladı. Üstelik etrafıma da zarar veriyorum. Karamsarlıktan kurtulmak için sizce ne yapabilirim?”

“Karamsarlık, bir tür öğrenilmiş çaresizliktir. Bugüne kadar karşınıza çıkan kötü sonuçlarla ömrü hayatınız boyunca sürekli karşılaşacağınıza dair kötü bir inanca kapılmışsınız. Çaresizliğin kaderiniz olduğuna inanıyor olmalısınız ki, olumsuzluklardan başka bir şey düşünemez hale gelmişsiniz. Oysa hayatta karşılaştığımız her şeyin hem olumlu hem de olumsuz pek çok nedeni ve sonucu vardır. Tek yapmanız gereken şey, olumsuzlukların yanı sıra olumluları da düşünmek ve sonraki aşamada olumludan yana tavır göstererek karamsarlıktan kurtulup iyimserliğe doğru kaymak. Bir kez olumsuzlukları hesaba katarak olumlu sonuçlara varmanın keyfine ulaştıktan sonra hayatınız iyimserliğin güzellikleri ile dolup taşacaktır.”

Kaynak: Star Gazetesi

Hakkında Ömer Arslan

Türkçe Öğretmeni ve ayrıca kişisel gelişim aşığı. Amatör olarak fotoğraf çekmekten hoşlanır. - www.omerarslan.net

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
Ö. Arslan