Odaklanma Sorununu Yenmenin Dört Yolu

Odaklanma Sorununu Yenmenin Dört Yolu - Kişisel Gelişim

Genel olarak zaman ve şartlardan sebep eskiye nazaran insanların odaklanmaların da çok ciddi değişimler olmuştur. Teknolojinin bu hayli yoğun bir şekilde hayatımıza entegre olması kuşkusuz insanı aynı anda birden fazla işi yapma eğilimine itmiştir. Bu da akabinde odaklanma sorunu gibi bir sorunla bizi karşı karşıya bırakmaktadır.

Aslında her insanda birazda olsa bu sorun vardır. Dedim ya şimdiki zamanda insanın dikkatinin dağılmaması kendisini sadece bir şeye verip dış etkenler etkilenmemesi cidden çok zor. Önemli olan odaklanma sorununu en aza indirebilmektir. Ders çalışırken kitap okurken bir iş yaparken bir şeyi takip ederken bir araştırma yaparken dikkatiniz dağılıyor ve kendinizi veremiyor odaklanamıyorsanız o zaman sizde odaklanma sorunu denilen illetten var demektir.

Ciddi anlamda bu sıkıntıyı yaşayan insanların hayatları bir hayli zorlu ve problemli geçer. Benimde zorlu geçmedi değil hatta halada geçiyor diyebiliriz. Ama önemli olan bu sorunla nasıl başa çıkacağımızı bilmek ve üstesinden gelmek. Öyle çabucak bir çözüm ya da bir sihirli dokunuş beklemek gerçeklik dışında hayalci bir yaklaşım olur. Çözüm için sabırlı ve istikrarlı olmak temel kuraldır. Temel odaklanma sorununu yenmek için yapabileceğiniz bazı yöntemler şöyledir.

Planlı Olmak
Her ne iş olursa olsun bir iş yaparken önceden o işi nasıl yapacağınızın nasıl bir yol izleyeceğinizin planını çıkartmalısınız. Emin olun rotadan sapsanız da bu yöntemler sizi tekrar rotaya sokacaktır.

Düzenli Olmak
Bir işe niyetlendiniz ve başlamak üzeresiniz. O zaman o işin dışında sizin dikkatinizi dağıtabilecek ne varsa onları etrafınızdan ve gözünüzün önünden kaldırın.(bilgisayar,telefon,televizyon vs..)

Zamana Bölün
Yapmak istediğiniz işe başladıktan sonra onu bir çırpıda yapmak yerine zamanlara bölerek parça parça yapın. Bu şekilde yapmanız sizi sıkmaz ve işi yarım bırakmanıza da engel olur.

İstikrarlı Olun
Eğer bir işe niyetlendiyseniz kısa sürede o işten hemen sonuç almayı beklemeyin. Böyle bir beklenti içine girmek kısa vadede alamadığınız dönüşler sebebi ile sizin işi yarım bırakmanızı ve terk etmenize sebep olur. İstikrarlı olun ve azmedin kepçe kepçe yerine kaşık kaşık adımlar atın.

(Alıntıdır.)

Hakkında Ömer Arslan

Türkçe Öğretmeni ve ayrıca kişisel gelişim aşığı. Amatör olarak fotoğraf çekmekten hoşlanır. - www.omerarslan.net

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
Ö. Arslan