Küçük Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırma Yolları

Küçük Çocuklara Okuma Alışkanlığı Kazandırma Yolları

Okuma alışkanlığı, çok önemli bir beceridir ve mutlaka kazanılması gerekmektedir. Fakat yapılan araştırma ve istatistiklere baktığımızda ülkemizde okuma oranının düşüklüğü gözler önüne serilmektedir. Gerek anne babalar, gerekse öğretmenler çocuklara bir türlü okuma alışkanlığı kazandıramamaktan şikâyet etmektedir. Bu alışkanlığı kazandırabilmek için bazen baskı gibi işe yaramayan yöntemler seçilmektedir. Oysa baskı, zorlama gibi yöntemler, yarardan çok zarar getirir ve bu şekilde çocukların üstüne gidildiğinde sonuç çocuğun okuldan soğumasına kadar varabilir. Bu alışkanlığı kazandırmak için daha farklı, yapıcı yollar bulmak gereklidir. Aşağıda anne babalar için yararlı olabilecek birkaç öneri yer alıyor:

* Evinizde kitaplarla dolu bir kütüphane olsun. Olmasa da çocukların görebileceği yerlerde birkaç kitap bulunsun.
* Anne baba her konuda çocuğa modeldir. Bu nedenle, öncelikle model olmak için kendiniz kitap okumalısınız.
* Çocuğunuza ilgi çekici kitaplar, basit hikâyeler okuyarak, onda okumaya karşı ilgi uyandırabilirsiniz. Okuduktan sonra hikâye hakkında çocuğunuzla konuşun.
* Çocuğunuza resimli, ilgi çekici kitaplar alın. Öncelikle bu kitapları okumaları için baskı yapmak yerine, karıştırmalarına, resimlerine bakmalarına izin verin. Okutmadan önce resimler hakkında konuşmak yararlı olabilir.
* Okuduğunuz hikâye ile çocuğun yaşantısı arasında ilişkiler kurun.

* Gazete ve dergi okuyun. Gazetelerin çocuklar için verdiği ekleri çocuğunuzla birlikte inceleyin.
* Çocuğun ödevleri konusunda kitaplardan yararlanmasına yardımcı olun, birlikte araştırın.
* Çocuğunuzla “5 dakikada kim daha çok okuyacak” yarışması yapın, onun kazanmasına izin verin.

Bazı çocukların okumayı öğrenmesi biraz gecikebilir. Okuma alışkanlığını kazandırma aşamasında en önemli şeylerden biri de anne baba olarak sizin sabrınız. Bu yöntemleri uygularken lütfen sabırlı olun; doğru okuyamadıklarında, okuduğundan ne anladığını sorduğunuzda cevap veremediğinde ona ters tepkiler vermeyin. Çocuklarınızı asla okumaları için zorlamayın, onlara baskı yapmayın, başkaları ile kıyaslamayın, “senin kafan çalışmıyor mu, aptal mısın” şeklinde kişiliğine hakaret etmeyin. Küçük çocuklar için okuma alışkanlığını kazanmak hiç de kolay değildir. En küçük sabırsızlığınız, baskınız, çocuğu azarlamanız ya da farkında olmadan onun okuma şevkini kırıcı bir sözünüz her şeyi bitirebilir. Bu yaklaşım çocuğa yansıdığında onun da panik olmasına neden olur, dikkatini okumaya veremez, okusa bile okuduğundan bir şey anlamaz, kendine olan güveni giderek azalmaya başlar. Oysa bizim arzu ettiğimiz şey, çocuğun kuru kuru okuması değil, okuduğunu anlaması, özümsemesi ve ne anladığını anlatabilmesidir. Bunun için, yukarıda sıraladığımız yöntemleri, bıkmadan usanmadan, sinirlenmeden, yumuşak bir yaklaşımla deneyin. İşe yaradığını göreceksiniz.

Öznur BALABAN
Psikolojik Danışman

Hakkında Ömer Arslan

Türkçe Öğretmeni ve ayrıca kişisel gelişim aşığı. Amatör olarak fotoğraf çekmekten hoşlanır. - www.omerarslan.net

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
Ö. Arslan