Konuşmak Sanattır

İşyerinizde nasıl konuşulacağını, nelere dikkat edileceğini bilirseniz. İletişimle ilgili hatalarınızdan kendinizi arındırmayı başarırsanız, kısa bir zamanda her zaman üstte, her zaman en sevilen eleman olmayı başarabilirsiniz.

Belirsizlik oluşturan kelimelerden kaçının.
Onun gibi bir şey ya da Bilirsiniz gibi sözler belirsizliğe neden olup sizi konuya hâkim olmayan, yetersiz birisi olarak gösterebilir. Bununla birlikte konuşmayı bilmeyen ve tecrübesiz biri olarak algılanabilirsiniz. Karşınızdaki kişi düşüncelerinizi ciddiye almaz; bunun nedeni ise fikirlerinizi dile getirirken etkileyici ve emin bir şekilde konuşmayı başaramıyorsunuzdur. Konuşmaya başlamadan önce birkaç saniye kadar durup, söylemek istediklerinizi düşünürseniz eğer, konuşmanın orta yerinde duraksayıp düşünme ihtiyacı hissetmezsiniz.

Soru anlamı veren konuşmalar.

Konuşmanızın soru anlamı vermemesi için ilk yapmanız gereken şey ses tonunuzu kontrol etmek olmalıdır. Cümlenizin sonuna doğru sesiniz yukarıya doğru değil de aşağı inmelidir. Bu sayede anlatımınızdaki soru işaretleri kalkacak, konuştuklarınızdan emin görüneceksiniz. Şayet bunu kendi başınıza başaramazsanız, etkili konuşma üzerine bir kursa yazılarak konuşmanızı düzeltebilirsiniz.

Kuşku anlamı veren sözlerden kaçının.
Tam olarak emin değilim ama ya da Belki doğru olmayabilir, ama gibi sözleri fazla kullanıyorsanız, şunu bir düşünün: Siz dahi düşüncelerinizden kuşku duyarken, diğer insanlardan onları ciddiye almasını nasıl bekleyebilirsiniz ki? Uzmanlara göre bu sorun, kişinin kendine olan güveninin eksikliğinden kaynaklanır. Bunun için atılabilecek ilk adım özgüveni geliştirmek olacaktır. İş yaşamınızda ne zaman zıt bir fikirle karşılaşırsanız, onu dosyalayın ve zamanı geldiğinde onun üzerinden tekrar geçin. Kendinizden emin olmadığınız anlamı veren cümleler yerine emin olduğunuz anlamı veren ifadeler kullanın. Güvenilir bir kaynakta yazılanlar ve fikirleriniz arasındaki ilişkiyi kurup, yazılan şeyleri sizin düşüncelerinizi doğrulayacak şekilde karşı tarafa anlatın. Konusunda uzman bir kişinin fikirlerinizi desteklemesi sizin için önemli bir dayanak olacaktır.

(Alıntıdır.)

Hakkında Ömer Arslan

Türkçe Öğretmeni ve ayrıca kişisel gelişim aşığı. Amatör olarak fotoğraf çekmekten hoşlanır. - www.omerarslan.net

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
Ö. Arslan