Kendiniz Olun!

1343368997_istock_000003574680small

Nasıl algılanacağı konusunda endişe duyduğunuz için bir şeyi söylemekten ya da yapmaktan ne kadar sık vazgeçtiğinizi hatırlıyor musunuz? Çoğumuz için, kendim dâhil, bu durum kabul etmek isteyeceğimizden çok daha sık gerçekleşir.

Sahiciliğin eksikliğini fazlasıyla duyan bir kültürde yaşıyoruz. Liderlerimizden, çalışma arkadaşlarımızdan, ailemizden, arkadaşlarımızdan ve etkileşimde bulunduğumuz herkesten gerçeği söylemelerini ve kendileri olmalarını istiyoruz. En önemlisi, başkalarına nasıl görüneceğimizi ve hakkımızda ne düşünebileceklerini ya da söyleyebileceklerini çok dert etmeden, söz söyleme, eylemde bulunma ve kendimiz olma özgürlüğüne ve güvencesine sahip olmak istiyoruz.

Ne yazık ki, en derin tutkularımıza, inançlarımıza ve arzularımıza uygun yaşamak istediğimizi söylesek de, çoğumuz bunu yapmıyor; çünkü bunu yapmak o kadar kolay değil. Ebeveynlerimiz, öğretmenlerimiz, eşlerimiz, arkadaşlarımız, çalışma arkadaşlarımız, politikacılarımız, medyamız ve diğerleri tarafından bize hep beğenilmenin ve uyum sağlamanın kendimiz olmaktan daha önemli olduğu söylenegeldi. Ayrıca çoğumuz, sahici kimliğimizin yeterince iyi olmadığını varsayarak, kendimizi sürekli düzeltmeye ya da bizden daha iyi olduklarını düşündüğümüz insanlar gibi davranmaya çalışıyoruz.

Oysa 19. yüzyılın ünlü yazar ve şairlerinden Oscar Wilde’ın son derece zekice belirttiği gibi, “Kendiniz olun, zaten herkes kapılmış durumda”.

Sahici Olmak Ne Demektir?
Sahicilik, kendimiz olma özgürlüğünün tadına varmaktır. İlişkilerimizde, işimizde ve yaşamımızda doğal ve maskesiz davranabilmektir. Aşağıdakileri yapabilmek, cesaret, taahhüt ve derinlik ister:
• Kendi içimize bakmak,
• Tüm gerçeği söylemek (İstemediğimiz anlarda bile),
• Hassas olmak,
• Düşüncelerimizi, duygularımızı, arzularımızı, güvensizliklerimizi, tutkularımızı, utancımızı, hayallerimizi ve daha fazlasını kabullenmek, sahiplenmek ve paylaşmak.

Ne yazık ki, bu konularda (ve daha fazlası) açık ve gerçek olmak, yaşamda sahici olmanın anlamıdır.

Sahici Kendiniz Olmanın Beş İlkesi
İlişkilerinizi geliştirmenin, tatmininizi artırmanın ve kendinizi güçlendirmenin bir yolu olarak sahiciliğin gücünden yararlanmak için beş temel ilke mevcuttur:

• Kendinizi bilin: Kendi kişisel gelişiminiz için taahhütte bulunun. Kim olduğunuza dair daha çok keşif yapın. Başkalarının desteğine, dürüst geribildirimine ve yönlendirmesine açık olun.
• Korkunuzu dönüştürün: Korkmak kötü bir şey değildir; esas sorun, korkuya direnmek ve onu reddetmektir. Korkunuzu kabullendiğiniz, sahiplendiğiniz, hissettiğiniz ve açıkladığınız zaman, onunla yüzleşebilir, onu dönüştürebilir ve onun gücünü pozitif yönde kullanabilirsiniz. Korkuya rağmen eyleme geçmek, cesaret ve güç kazandırır.
• Kendinizi ifade edin: Kendi doğrunuzu söyleme cesaretiniz olsun. Uyuşmazlıklarla doğrudan ilgilenin. Duygularınızı tam olarak ifade edin. Ne düşündüğünüz ve hissettiğiniz konusunda hassas ve gerçek olun. Bunun dıştan “zayıflık” gibi görünmesinden endişe etseniz de, aslında kendinizi eksiksiz ifade etmek gerçek özgürlüğe ve güce ulaşmanızı sağlar.
• Cesur olun: Zor ya da korkutucu da olsa, yaşamınızda, konuşmalarınızda ve davranışlarınızda cesaret, tutku ve doğruluktan şaşmayın. İşiniz ve yaşamınız için istediğiniz şeyin peşinden gidin. Düştüğünüzde tekrar ayağa kalkın.
• Gerçek benliğinizi kutlayın: Kim olduğunuzu, ne yaptığınızı ve sahip olduğunuz hüner ve yetenekleri takdir edin ve onurlandırın. Kendinizi kutlamak, kibirli olmak demek değildir. Kendi gücünüzün farkında olmaktır; özgüven, tatmin ve sahiciliğin anahtarıdır.

Sahici kendiniz olmak, korkaklara göre değildir; ama daha gerçek olmak için çabalamaya bir kez başladığınızda, yaşamınız, işiniz ve ilişkileriniz çok daha heyecan verici, anlamlı ve tatmin edici olacaktır.

Mike Robbins

Hakkında Ömer Arslan

Türkçe Öğretmeni ve ayrıca kişisel gelişim aşığı. Amatör olarak fotoğraf çekmekten hoşlanır. - www.omerarslan.net

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
Ö. Arslan