Çarşamba , 20 Mart 2019

Kaybetmekten Korkmayın

Kaybetmekten Korkmayın

Bir yeni mezun olarak, iş yerinizin konumu, yaşam maliyetleri, toplumun tepkileri, yakın yaş grubundaki insanlarla tanışma gibi birçok şey mutluluğunuzu etkileyecek. Yapmanız gereken, önceliklerinizi belirlemek ve ilk işinizden ne beklediğinizi ortaya çıkarmak için şu soruları cevaplamak:

Eğitim olanakları
İhtiyacınız olan eğitimi hemen veya ilk bir-iki yıl içinde alabilecek misiniz? Eğitimler işe göre değiştiği için, başlarken hangi eğitimleri alacağınızı sorun. Cevap sizi tatmin ediyor mu? Çalışırken kazandığınız tecrübenin dışında, eğitim alma imkânınız var mı?

Kariyer yolu
Kariyer olanakları ve kariyer yolu konusunda açıklık sağlanıyor mu? Bu durum, bir eğitim programını tamamladığınızda daha açık bir hal alacak olsa da, ilk kademede ne kadar kalacağınız önemli.

Sorumluluk alma
İşe yeni giren herkes, farklı tecrübeler ve farklı öğrenme kapasitesine sahiptir. Üstlerinizle yaptığınız görüşmelerde, yetkinliklerinizi ve sorumluluk alabilecek durumda olup olmadığınızı değerlendirmelerini isteyin. Bir eğitim programını tamamladığınızda, üstünüzün yakın takibine gerek olmadan çalışabilecek misiniz?

Görevler
İlginizi çeken, sizi tatmin eden ve rekabetçi ortamda görevler veriliyor mu? Yaptığınız işten tatmin olabilmeniz için size verilen görevleri başarmanız gerekir. Alacağınız görevlerde size de söz hakkı düşüyor mu?

Üstünüzle ilişkiniz
Yöneticiniz sizinle koçluk ilişkisi kurabiliyor mu? Geribildirim yapan ve tavsiyelerde bulunan yöneticiler, yeni başlayanların gelişimine önemli katkı yaparlar. Sizin yöneticiniz, kurumun kültürüne alışmanıza yardımcı oluyor ve diğer çalışanlarla kaynaşmanıza önayak oluyor mu?

Kariyer gelişimi
İşiniz farklı tecrübeler kazanmanızı ve kariyer gelişiminizi destekliyor mu? İşe başladığınızda öngörülen kariyer yolunda mı ilerliyorsunuz? İlgi alanlarınız değiştiğinde ve yeni beceriler kazandığınızda başka alana yönelme imkânınız var mı?

İşverenlerin güvenli bir iş ortamı sağlama ve yaptığınız işin karşılığını verme zorunluluğu vardır. Tabi ki sizin de yükümlülükleriniz var.

Oscar ödüllü yapımcı Ang Lee katıldığı bir üniversite diploma töreninde şunları söylüyor: Hep daha fazlasını öğrenmeye açlık duymayı öğrendim. Denemek ve kaybetmekten korkmamayı, çalışmanın en az zekâ kadar önemli olduğunu öğrendim. Ne kadar çok şeyi bilmediğimi öğrendim. Soru sorma, deneme ve test etmenin ne kadar zevkli olduğunu öğrendim.

Bu ilk ve belirsiz zamanları herkes başarıyla atlatacak diye bir şey yok. Kendinizi toparlanmaya çalışan bir şirketin zorlu ortamında bulabilir veya gönüllü olarak başka bir alanda çalışmayı seçebilirsiniz. Ne olursa olsun, önemli olan sürekli yeni beceriler kazanmak, ilerisi için hazır olmanızı sağlayacak bilgi ve tecrübeleri kazanmak.

Kaynak: Monster Career News

Hakkında Ömer Arslan

Türkçe Öğretmeni ve ayrıca kişisel gelişim aşığı. Amatör olarak fotoğraf çekmekten hoşlanır. - www.omerarslan.net

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
Ö. Arslan