İlişkilerde 5S Kuralı

İlişkilerde 5S Kuralı - Kişisel Gelişim

Mutlu olmak için neler yapmadık ki? Dünyanın en zengin insanıyız ama mutlu olmadıktan sonra o parayı ne yapacağız ki? İnsan mutlu olmak için yaşar. İlişkilerimiz de her zaman göz önünde bulundurmamız gereken bazı kurallar oluşturmalıyız. İnsanlar neden boşanır, neden mutsuz olur, neden arayışa girer? Aslında her şey 5S kurallıyla mümkün.

Peki, bu 5S kuralı nedir;
1) Saygı: Saygı ilişkilerde de iletişimde de en temel S kuralıdır. Ne olursa olsun saygınızı kesinlikle kaybetmeyin. Eşiyle kavga eden bir adam o an ağzına ne gelirse söyler, daha sonra sakinleştiğinde ise pişman olur. Ama kırılan bir kalp vardır ortada. Telafisi zor bir pişmanlık, başa gelmiştir bir defa.

2) Sevgi: Hayatta mutlu olmak için atılacak ilk adımdır ve en güçlüsüdür. İlişkiler genel olarak sevgiyle başlar, ama saygıyla devam eder. Sevgi göstergesi erkekler ve kadınlar için farklıdır. Kadınlar için; sevgi ufak bir ilgi, sarılma iken. Erkekler için; sevgi güçtür. Sevdiğini korumak, erkek için sevgidir.

3) Sabır: Boşuna dememişler, sabreden derviş muradına ermiş. Hedefine ulaşmanın anahtarı sabırdır. Peki, sabır sevgide ne işe yarar, bunun ilişkiyle ne alakası var. Her canlı hata yapar, bu hata sonucunda hatanın faturasını kimi canıyla öder kimi mutsuzlukla. O yüzden yapılan hataya sabırla yaklaşılmalı. Beklemesini bileceksiniz ki hedefinize ulaşasınız.

4) Sadakat: İlişkiler genel olarak aç gözlülük yüzünden biter. Sevgiyle başlayan bir yolculukta, sevgi bittikten sonra o yolculukta orada bitiyor. İlişkilerinizde partnerinizin bir sadakatsizliği sizi bitirir. Bundan sonrası da belli, ilişki biter. Her insan kaldıramaz, aldatıldığını kabul edemez. Bu kuralın önemi; elindekinin kıymetini bilmekten geçer. Unutmayın ki, yanınızdaki senin en kıymetli hazinendir.

5) Sorumluluk: Sorumluluk ilişkiler için önemli, S kurallarından biridir. Yaşamak başlı basına bir sorumluluktur. Yaşıyorsan eğer ( ki bu yazıyı okuduğuna göre yaşıyorsundur.) canının sorumluluğuna sahipsin. Partnerinle de ilişkilerinin sorumluluklarını paylaşmak gerekir.

Bu anlatılanlar, ilişkilerinde mutlu olmak isteyen insanlar kullanmalıdır. Hayatta mutlu olmak için çok yol denediniz başarılı olamadıysanız sadece 5S kuralını kullanın. Mutluluk size 5 adımda gelir.

Kaynak: Bilal ÇIĞTAY

Hakkında Ömer Arslan

Türkçe Öğretmeni ve ayrıca kişisel gelişim aşığı. Amatör olarak fotoğraf çekmekten hoşlanır. - www.omerarslan.net

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
Ö. Arslan