İletişimde Bencillik

İletişimde Bencillik

Kişisel Gelişim ve İletişim adına anlamlı bir hikaye…

Profesör konferans salonuna gelmiş. Ön sırada oturan bir seyis dışında başka kimse yokmuş. Sunusunu aktarma konusunda bocalamış ve seyise sormuş:
-Buradaki tek kişi sizsiniz. Size göre konuşmalı mı, yoksa konuşmamalı mıyım?”
Seyis cevap vermiş:
– Hocam ben basit bir insanim, bu konulardan çok fazla anlamam. Fakat ahıra gelseydim ve bütün atların kaçıp bir tanesinin kaldığını görseydim, yine de onu beslerdim.”

Bu sözlerden pek etkilenen Profesör konferansa başlamış. İki saatin üzerinde konuşmuş durmuş. Konferanstan sonra kendini mutlu hissetmiş. Dinleyicisinin de konferansın çok iyi olduğunu onaylayacağını düşünerek:
-Konuşmayı nasıl buldun? diye sormuş.

Seyis cevap vermiş:
– Hocam sana daha önce basit bir adam olduğumu ve bu konulardan pek anlamadığımı söylemiştim. Gene de eğer ahıra gelip biri dışında tüm atların kaçtığını görseydim, onu beslerdim, ama elimdeki tüm yemi ona verip hayvanı çatlatmazdım.

Kıssadan hisse:
Önemli olan nasıl iletişim kurmayı istediğiniz değil karşınızdaki insanın ne tür bir iletişimden anladığıdır. “Ne kadar anlatırsanız anlatın, anlattıklarınız yalnızca karşıdakinin anlayacağı kadardır.” İşte bu yüzden karşınızdaki insanın dilinden konuşabildiğiniz ve susabildiğiniz sürece iletişim kurabilirsiniz.

Telefonla konuşmayı sevmeyen biriyle sırf telefonla konuşarak kendinizi ifade edebildiğinizi düşündüğünüz için saatlerce konuşamazsınız.

Bunun adı iletişim değil, bencillik olur.

Hakkında Ömer Arslan

Türkçe Öğretmeni ve ayrıca kişisel gelişim aşığı. Amatör olarak fotoğraf çekmekten hoşlanır. - www.omerarslan.net

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
Ö. Arslan