Herkese Müteşekkir Ol!

Herkese müteşekkir ol… Çünkü herkes -seni engellediklerini düşündüklerin bile, düşman olduklarını düşündüklerin bile- senin dönüşmen için bir alan oluşturuyor. Arkadaşların, düşmanların, iyi insanlar, kötü insanlar, uygun durumlar, uygun olmayan durumlar, hepsi dönüşebileceğin ve bir Buda haline gelebileceğin bir bağlam oluşturuyorlar. Hepsine müteşekkir ol. Bir keresinde biri gelip Buda’nın yüzüne tükürmüş. Tabii ki müritler çok sinirlenmiş. En yakın müridi Ananda, “Bu çok fazla!” demiş. Öfkeden kıpkırmızı olmuş. Buda’ya, “İzin ver, şu adama gününü göstereyim” demiş. Buda ise yüzünü silip adama “Teşekkürler. Hala sinirlenip sinirlenmeyeceğimi görmem için bir ortam oluşturdunuz. Sinirli değilim ve müthiş mutluyum. Ve aynı zamanda Ananda için de bir ortam oluşturmuş oldunuz; artık hala sinirlendiğini görebilir. Çok teşekkürler, size müteşekkiriz! Arada buraya gelirseniz memnun oluruz.”

Bu, adam için öyle bir şok olmuş ki, kulaklarına inanamamış, neler olduğunu anlayamamış. Oraya, Buda’yı sinirlendirmek için gelmiş bulunuyormuş ama başarısızlığa uğradığını görmüş. Bütün gece uyuyamamış, dönmüş durmuş ama uyuyamamış. Sürekli olanlar aklına geliyormuş. Bunları hatırlıyormuş. O yüz, o sakin ve sessiz yüz, o şefkatli gözler aklına geliyormuş. Ve gerçek bir teşekkür, müteşekkir varmış. Bütün atmosfer müteşekkirmiş. Adam kendini affedemiyormuş, “Ben ne yaptım?” diyormuş. Öyle bir adama, Buda gibi bir adama tükürmek!

Ertesi gün Buda’nın yanına gidip, ayaklarına kapanıp özür dilemiş. Buda, “Bütün bunları unut” diye cevap vermiş. “Geçmiş birşey için af dilemeye gerek yoktur. Bu arada Ganj’dan çok fazla su aktı.” Buda o sırada Ganj nehrinin yanında oturmaktaymış. “Bak, her saniye ne kadar çok su akıyor! Yirmi dört saat geçti, niye onu, varoluşsal olmayan bir şeyi taşıyorsun? Artık unut onu. Ve seni affedemem çünkü o zaman sana öfkelenmemiştim. Eğer öfkelenseydim, seni affedebilirdim. Eğer gerçekten affedilmeye ihtiyacın varsa, Ananda’ya git. Onun ayaklarına kapan, o bundan hoşlanacaktır!”

Herkese Müteşekkir Ol! Yardım edenlere, engel olanlara, kayıtsız kalanlara, hepsine müteşekkir ol çünkü onlar hep beraber; Budaların doğduğu, senin de bir Buda olabileceğin ortamı oluşturuyor.

(Osho’nun bir konuşmasından…)

Hakkında Ömer Arslan

Türkçe Öğretmeni ve ayrıca kişisel gelişim aşığı. Amatör olarak fotoğraf çekmekten hoşlanır. - www.omerarslan.net

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
Ö. Arslan