Çarşamba , 20 Mart 2019

Göz Teması ve Gizemleri

Göz Teması ve Gizemleri

Neden insanlar birbirine bakar? Özellikle de gözlerine… Göz teması ilgi çeken bir konu olmuştur.

Gözler adeta ruhumuzun elçileridir. Kimi insanın gözlerinin içine bakarken kimisine de kör oluruz. Bir kişinin gözünden içinde bulunduğu duyguyu okuyabiliriz. Bu sebepledir ki güneş gözlüğü takan kişilerle iletişim kurarken rahatsızlık duyarız. Zira ne hissettiğine dair fikir edinemeyiz.

Nerede, ne zaman ve nasıl baktığımız insanlarla aramızdaki iletişimde büyük önem ve anlam taşır. Bir kişiye bakarak da konuşulanlar hakkında dönüt alabiliriz.

Göz temasının etkileri:
* Bir kişiye bakarak onu etkileşim kurmaya davet edebiliriz. Onun karşılık vermesi ise bu davetin kabulü anlamına gelir.

Okullarda öğretmenin öğrenci ile göz teması iletişim sağlıklı ve kalıcı olması açısından bu sebeple önemlidir. Öğretmen öğrencisini böylelikle dersin içine çekebilir.

* Pek çok ortak noktası bulunan arkadaşlar arasında göz temasının kurulması daha çok önem taşır ve pozitif etkileşim sağlar. Bu etkisi nedeniyle sevgililer ise birbirilerine daha çok bakarlar.

* Konuşurken göz temasının kurulması iletişimi daha inandırıcı ve gerçekçi kılar. Ayrıca göz teması yanlış anlaşılmaların da önüne geçer. Özellikle satıcılar inandırıcılık etkisini çok iyi bilir ve kullanırlar.

* İki kişi arasında geçen iletişimde kısa kısa bakışlar aralarındaki iletişimin önemsiz olduğu hissini verir.

Gözün bakış şekli bizlere büyük bilgiler kazandırır. Göz kırpma oranları, bakış yönü, göz bebeğinin büyümesi net mesajlar verir.

Bakışlardaki Miktarın 9 Etkisi:
1. Mesafe: Konuştuğumuz kişiye yakın durarak bakışlarımızın vücuda kaymasını engelleriz ve rahatsızlık hissinin de önüne geçeriz. Konuşulan kişi ile mesafe 1 metreyi aştığında göz temasının etkileyiciliğinde düşüş yaşanır.

2. Konuşmanın konusu: İnsanlar utanç verici veya sıkıcı şeylerden konuştuklarında bakışlarını kaçırırlar ya da aşağı indirirler. Bu esnada karşısındakine konudan uzaklaşmak istediği mesajını verir. Diğer açıdan yürürken veya ortak bir işle uğraşırken insanların daha iyi iletişim kurduğu gözlemlenmiştir. Çünkü o esnada kendilerini birbirilerine yakın hissederler.

3. Dikkat. Otostopçu, dilenci ve bunun gibi durumda olan kişiler konuşmalarının etkisini artırmak için göz temasını daha dikkatli kurarlar. İnsanlar konuşurken birbirine baktığında etkilenme oranı %75 oluyor ancak sadece dinlediklerinde bu oran %40’a düşüyor. Göz teması karşımızdaki kişinin dikkatini çekmemizi ve bu dikkati korumamızı sağlar.

4. Kişilerarası ilişkiler. Kişilerarası ilişkilerde bakış şekli kimi zaman ciddiyet kimi zaman tehdit kimi zaman da samimiyet uyandırabilir.

5. İşbirliği. İnsanlar yarışmak yerine işbirliğine hazırdırlar. Ancak arada kurulan göz temasının miktarı ve şekli bunu tehditkar bir hal almasını da sağlayabilir. Bu sebeple yaklaşımımızda özenli olmalıyız.

6. Kişilik. Kendine güven açısında güçlü olan kişiler daha dışa dönüktürler. Endişeli karakterlere göre bakışlarında daha baskın olurlar.

7. Fiziksel görünüm. Fiziksel görünümünü yeterli bulan bireyler bakışlarını kaçırma eylemi göstermezler.

8. Zihinsel rahatsızlık. Birçok psikopatolojiler, özellikle otizm ve paranoya hastalarının bakış eğilimlerini incelemektedirler. Şizofren ve depresif kişilerin göz teması kurmaktan kaçındıkları gözlemlenmiştir.

9. Etnik. Yakın Doğu’da olduğu gibi Avrupa’da da iletişim kurarken göz teması kurmanın temasta bulunmaktan daha çok tercih edildiğim belirlendi.

İnsanlar güneş gözlükleri kullanarak göz temasından kaçınmaktadırlar. Güvenlik görevlileri güneş gözlüğü kullanarak insanların nereye baktıklarını anlamaları engellemek isterler. Trafik polisleri aynalı camlı gözlükler kullanarak öfkeli şoförlerle birebir göz temasına girmezler. Çünkü zaten öfkeli olan birinin yanlış bir bakış şekli sebebiyle daha da öfkelenip başka bir davranış sergileme riski vardır.

Çoğumuz konuşma sırasında gözlerini kapatan kişilerle karşılaşmıştır. Bu davranış kişinin o anda sıkıldığını ya da kendini sizden üstün gördüğünün işaretidir. Bu tür kişilerle ortak bir konuda konuşma ve dinleme eylemi içerisine giremezsiniz. (Utangaç kişiler de göz temasından kaçınırlar.)

Yani bakışlarımız, sözel olmayan bilinçli veya bilinçsiz iletişim araçları olabilirler.

(Çeviri)

Hakkında Ömer Arslan

Türkçe Öğretmeni ve ayrıca kişisel gelişim aşığı. Amatör olarak fotoğraf çekmekten hoşlanır. - www.omerarslan.net

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
Ö. Arslan