Çarşamba , 16 Ocak 2019

Davranışlarınızı Değiştirmek

Davranışlarınızı Değiştirmek

Kendi davranışınızı değiştirmek büyük bir irade ve çaba gerektirir. Bu amaçla herhangi bir programla girişmeden önce, bunun sizin için değerinin ne olduğunu, elde etmek istediğiniz karşılık ve nasıl bir değişiklik yapmak istediğiniz konularında karar vermeniz gerekmektedir.

Değişiklik Yapmaya Akılcı bir Yaklaşım
Değişiklikler duygusal ve zihinsel enerji harcamanızı gerektirir. Kullanacağınız dolaylı yöntemler, diğerlerinin şunları düşünmesine neden olabilir:

1-)Onlarla yüz yüze gelmekten çekiniyorsunuz,
2-)Güvenilmez birisiniz,
3-)oyun oynuyorsunuz. Böylece sorunlar daha da karmaşık bir hal alır.
Dolaylı yöntemler, güç insanları tartışma masasına oturtmak için gerekli önlemleri önceden almadığınız takdirde, onlarla aranızdaki ilişkileri iyileştirme çabalarınızı engeller. Bu yöntemleri aldığınız zaman, yapıcı bir değerleri olabilir.

Sizin için Değeri Ne?
Kendi davranışlarınızı değiştirme konusundaki olasılıklar şunlardır:
1-)Yarattığınız ortam hakkındaki düşünceniz ne olursa olsun, kendi davranışınızı değiştirmek istemezsiniz.
2-)Kendi davranışınızı değiştirmek istersiniz ama bunu zamanında yapamayacağınızı düşünürsünüz.
3-)Davranışınızı değiştirmek istersiniz, zaman sorunu yoktur ve bunu nasıl yapacağınızı bildiğinizi düşünürsünüz.
4-)Davranışınızı değiştirmek istersiniz, zaman sorunu yoktur ve bunu nasıl yapacağınızı öğrenmeyi düşünürsünüz.

Başka birinin davranışlarını değiştirme konusundaki olasılıklar da şunlardır:
1-)Diğer kişi sizin ilk çabalarınıza yanıt vermez, böylece hiçbir şeyi değiştirme şansınız olmaz.
2-)Diğer kişi sizi dinler, söylediklerinize kızar ve defolup gitmenizi söyler.
3-)Diğer kişi sizi kibarca dinler ve defolup gitmenizi söyler.
4-)Diğer kişi sizi dinler, planınızı uygulamanıza izin verir, ama bundan çabucak vazgeçer.

5-)Diğer kişi sizi dinler, planınızı uygulamanıza izin verir ve her şey yolunda gider.

Bütün bu olasılıklar ortada olduğuna göre, bir şeyleri değiştirmek için harekete geçmenin sizin için değerinin ne olduğuna karar vermeniz gerekir. Söz konusu güç insan sizin şefinizse, bu değerlendirme çok daha büyük bir önem kazanır. Çünkü şefiniz söylediklerinize sinirlenip size bağırmaya başlayabilir. Bu durumda, başka bir bölüme geçmeniz ya da hatta organizasyonu tamamen terk etmeniz söz konusu olabilir.

Durumu değiştirmeyi istemenin sizin için önemi ne? Riskleri var mı? Ne yararı olacak? Doğrudan eyleme geçmenin çok kötü sonuçları olabilecekse, mevcut durumun sürmesine katlanabilir misiniz? Bazı durumlarda, en iyi seçenek hiçbir şey yapmamak olabilir.

Kendi davranışlarınızı önemli ölçüde değiştirmeye ya da başkasından böyle bir şey istemeye karar vermeden önce, bundan elde edeceğiniz kazancın harcayacağınız çabaya değip değmeyeceğine karar verin. Değişikliğin sizin için değeri ne? Eğer çok önemliyse, gerekli bütün adımları atın. Ama önemli değilse, boşuna riske atılmayın.

Karar verirken, sizin ya da diğer kişinin tavrının şu üç boyutu nasıl etkileyeceğini düşünün: Verim, insan ilişkileri, stres.

Sizin ya da diğer kişinin davranışlarındaki bir değişikliği bu üç etken üzerindeki etkisi ne olacak? Verim yükselecek mi? İşyerinde çalışanlar arasındaki ilişkiler iyileşecek ve stres azalacak mı?

Bölümün sorumluluğu sizin üzerinizdeyse ve diğer kişi davranışları değiştirmeyi istemez ya da bunu başaramazsa, ne yapacaksınız? Onu cezalandıracak mısınız? Peki ya o elemanın verimli çalışması biriminizin başarısı için çok önemliyse? Öte yandan, zaten verimli çalışmıyorsa, onu cezalandırmakla ne kaybedersiniz ki?

Değişiklik yapmak için harekete geçmek niyetindeyseniz, işinizin, ilişkilerinizin bundan nasıl etkileneceğini düşündünüz mü?

Yaptığınız işin ve bulunduğunuz pozisyonun sizin için değeri ne?

Eğer çok gerekliyse, riske atılmaya ne gerek var?

Eğer kendi davranışlarınızı değiştirmeyi düşünüyorsanız, insanlar arasındaki ilişkilerde en etkili davranış tarzının “kontrollü/duyarlı” davranış tarzı olduğunu unutmayın. Bunun nedeni, bu tür davranışların diğer kişilerin özsaygılarını yükseltmesi ve onlara önderlik etmenizi sağlamasıdır. Kontrollü/duyarlı davranış, çevrenizdeki herkesin hedefi olmalıdır.

(Alıntıdır.)

Hakkında Ömer Arslan

Türkçe Öğretmeni ve ayrıca kişisel gelişim aşığı. Amatör olarak fotoğraf çekmekten hoşlanır. - www.omerarslan.net

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
Ö. Arslan