Çarşamba , 20 Mart 2019

Başka Hayatların Efendisi Olmak

“Kendinize yapılmasını istemediğiniz bir şeyi, sizde başkasına yapmayınız.”
Hadis-i Şerif

Doğduğumuz andan başlar ve ölünceye dek bir ağacın dallanıp budaklanması gibi genişleyerek devam eder sosyalleşme sürecimiz. Bir gün dahi yoktur çevremizdekilerle iletişim kurmadığımız.

Çevremizdekilerle iletişim içersindeyken doğrularımız da yanlışlarımız da elbette olacaktır. Mükemmel insan yoktur ama kendimizi geliştirmeyeceğimiz anlamına da gelmiyor bu. Evet, bu yanlışlardan bir tanesi de: “Başkası Adına Karar Almak”. Yani başka hayatlara efendi olmak.

Değer verdiğimiz bir kişinin iyiliğini düşünerek elbette fikirlerimiz olabilir ama onunla paylaşmadan bunu uygulamaya koymak onun kişilik haklarına saldırıdır. Önce paylaşmalıyız ne düşündüğümüzü, daha sonrasında uygun görülürse ortak alınan bir kararla gerçekleştirilebilir. Karşımızdakine söz hakkı tanımak son derece demokratik bir davranıştır. Ki bunu hayatımızın her safhasına yansıtmamız gerektiğini unutmayalım.

Mesela, her ailede başımıza gelen veya bizim yaptığımız bir yanlış vardır. Çocuklar ya da aile bireylerinden biri hakkında karar alınır ve uygulanır. Söz hakkı verilmeyen birey ise bu karara uymak zorunda bırakılır. Ha keza ilişkilerde de… Sorgusuz sualsiz alınan kararlar olur. Bunun karşı tarafı ne kadar rahatsız ettiği maalesef düşünülmez. Hatta tek taraflı konuşulmadan alınan ayrılık kararları da… Peki, karşı tarafın söz hakkı yok mudur? Benzer olaylara arkadaşlıklarda da rastlayabiliriz tabi. Biri diğeri adına bir şey düşünür ve sormadan yapar. Ya bu yaptığımız onun hoşuna gitmeyecekse veya başka planı varsa?

“Davalarını istişare yolla halletmeye çalışan bir millet, idaresinde en doğru yönü bulmuştur.”
Hz. Ömer (R.A.)

Belki bilinçli belki bilinçsiz olarak yaptığımız bu tür davranışların karşımızdaki açısından nasıl algılandığını hiç düşündünüz mü? Empati sözcüğü bir kelime gibi görünse de esasında büyük anlamlar taşımaktadır. Başkalarının gözüyle hayata bakabilmemizi onları daha iyi anlamamızı sağlayacaktır. Hadi hepimiz üstte bahsettiğimiz örneklerden yola çıkarak başımıza gelse neler hissedeceğimizi düşünelim. Tabi örnekler bunlarla sınırlı değil, daha da çoğaltabiliriz. Empati kurduğumuz zaman daha iyi anlayacağız birinin bir başkası hakkında karar aldığında ne kadar rahatsız edici bir durum doğurduğunu.

Sorumlu olacağımız tek hayat, öncelikle kendi hayatımız olmalı. Başkası hakkında bir düşüncemiz varsa da bunu önce onunla paylaşalım. Onun da fikrini alalım. Böylelikle yanlış sonuçlara imza atmamış oluruz. Başka hayatların değil, kendi hayatımızın efendisi olalım.

Ömer ARSLAN

Hakkında Ömer Arslan

Türkçe Öğretmeni ve ayrıca kişisel gelişim aşığı. Amatör olarak fotoğraf çekmekten hoşlanır. - www.omerarslan.net

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
Ö. Arslan